AnasayfaSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 ******'ün sözleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
KaramsaR
Admin
Admin
KaramsaR

Mesaj Sayısı : 38
Kayıt tarihi : 14/10/07

MesajKonu: ******'ün sözleri   Cuma Ekim 26, 2007 7:35 pm

"Türkiye Türklerindir."

"Bu ülke tarihte Türk'tü, şimdi Türk'tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır."

"Diyarbakır'lı, Van'lı, Erzurum'lu, Trabzon'lu, İstanbul'lu, Trakya'lı ve Makedonya'lı, hep bir ırkın evlâtları, hep aynı cevherin damarlarıdır."

"Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz.

"Cumhuriyetimiz'in dayanağı Türk Topluluğu'dur. Bu topluluğun bireyleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa o topluluğa dayanan Cumhuriyet de o kadar güçlü olur."

"Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına Türk ulusu denir."

"Ne mutlu Türk'üm diyene."

"Aziz ulusuma şunu öneririm ki bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!"

"Beyler ! ... Mutlaka Avrupa’dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa’nın umunçlarına (emellerine) göre yapmak, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Oysaki hangi bağımsızlık vardır ki yabancıların öğütleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olayı kaydetmemiştir!"

"Türkiye bir maymun değildir. Ne Amerikanlaşacak ne de Batılılaşacaktır. Türkiye yalnızca özleşecektir."

"Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden çok inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaksız zararlar verebilir."

"Kayıtsız şartsız tabiriyle açıkça ifade edilen egemenliği, ulusun sorumluluğunda tutmak demek, bu egemenliğin en küçük bir parçasını; sıfatı, adı ne olursa olsun, hiçbir makama vermemek, verdirmemek demektir."

"Egemenlik hiçbir sebep ve şekilde terk ve iade edilemez, emanet edilemez! Bu egemenliği tekrar geri alabilmek için, almak için kullanılmış olan araçları (Kurtuluş savaşı) kullanmak gereklidir."

"Ulus ve ülkenin çıkarlar gerektirdiği takdirde insanlığı oluşturan uluslardan her biriyle uygarlık gereği olan dostluk ve siyaset ilişkilerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak benim ulusumu tutsak etmek isteyen herhangi bir ulusun da bu isteğinden cayıncaya dek amansız düşmanıyım."

"Ulusal egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun."

"On yıl, yirmi yıl sonra aşağılaşarak ölmektense şimdiden onur ve saygınlıkla ölmeyi üstün tutmalıyız."

"İsteğimiz dışarıda bağımsızlık, içerde kayıtsız ve şartsız ulusal egemenliği korumadan ibarettir. Ulusal egemenliğimizin hatta bir zerresini bozmak niyetinde bulunanların kafalarını parçalayacağınızdan eminim."

"... Ülkede iktidara sahip olanlar; umursamazlık, doğru yoldan sapmışlık ve hatta hainlik içinde bulunabilirler. Üstelik bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını, istilacıların siyasal umunçlarıyla birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve yoksunluk içinde yıkılmış ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve koşullar içinde dahi görevin, Türk bağımsızlık ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun erk, damarlarındaki soylu kanda vardır!"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
******'ün sözleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Genel :: ATATÜRK-
Buraya geçin: